ارسال شده در ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
led light pot garden

استفاده از گلدان مخروطی نوری در پارک

پارکها مجموعه ای از فضاهای سخت و فضاهای سبز شهری می باشند که هر یک بعنوان مکمل دیگری عمل می کند. بطورکلی فضاهای سخت شامل مبلمان ، عناصر معماری، کف سازیها و غیره بوده و تابعی از ویژگیهای و اصول معماری پارک می باشد که بایستی دقیقاً در مراحل طراحی پارک به آنها توجه شده و براساس نوع عملکرد آنها مقادیر مناسب آن برآورد گردد. تنوع افراد، رفتارها، کاربری ها و فعالیت ها می تواند از مهمترین عوامل تقویت سرزندگی باشد. بسیاری از فضاهای شهری فضاهایی هستند که در مقیاس شهری عمل می نمایند و شادابی را در تمام شهر به جریان می اندازد. طبیعی است که اکثر شهروندان توقع سر زندگی را از چنین فضایی و شهرداری داشته باشند. یکی از راه های ایجاد سرزندگی شهری نورپردازی جذاب و پویای المان های شهری و مبلمان پارک می باشد.

 

 

—در نور پردازی پارک ها و میدان ها علاوه بر زیبایی، کاربردهای عملی را نیز باید در نظر گرفت. در واقع در این مکان کنترل روشنایی، امنیت و کنترل شبانه گوشه های خلوت ، در عین حال پرهیز از شدت نوری که چشم آزار باشد و در مجموع ایجاد محصولی از نورپردازی که مکمل عملکرد یک فضای عمومی باشد، مد نظر می باشد. نورپردازی در پارک شهری می بایست در راستای اهداف فوق باشد؛

۱- کمک به خوانایی نقاط عطف، نشانه ها، مسیرهای عبوری و مناطق پر تراکم

۲- تسهیلاتی برای حرکت پیاده ها و وسایل نقلیه، ترویج ایمنی بیشتر در محیط

۳- کمک به تاکید نقاط عطف پارک و تشویق استفاده کنندگان در شب

 

 

 

 

outdoor led plant pot3

گلدان مکعب نورانی دکوراتیو

نورپردازی و رنگ آمیزی المان های شهری در سالهای اخیر رشد فزاینده ای داشته است . نیمکت پارک ، جدول کنار خیابان ، پایه تیر چراغ ، گلدان ، فلاورباکس ، جاگلی و … تنهای بخشی از مبلمان شهری هستند که علاوه بر کاربرد های معمول برای آنها به عنوان مبلمان دکوراتیو در مبحث زیباسازی شهر و نورپردازی شهر هم مورد استفاده قرار می گیرند.  به صورت راهنماي افراد و نيز به عنوان يك عامل تزييني مطرح مي‌شود. به كار گرفتن نور مخفي در حاشيه پياده‌روها بر جذابيت محيط مي‌افزايد.

هدف از روشنايي پارك ها :
-ايجاد حالت نورانی دكوراتيو براي جذب گردشگر (نورپردازي)
-ايجاد فضاي دوستانه جهت تجمع و ملاقات دوستان
-امكان حركت امن عابرين پياده
-امكان بازي براي بچه ها
-افزايش امنيت عمومي (كاهش جرأت ارتكاب جرائم با حذف نقاط تاريك)

 

 

یکی از مبلمان های شهری که جزو تجهیزات باغی و مبلمان فضای سبز دسته بندی می شوند گلدان دکوراتیو و گلجای می باشند. زمانی در شهر از گلدان استفاده می شود که امکان کاشت مستقیم درخت و درختچه در زمین نیست. گلدان محاسن زیادی برای نمایش گلها و گیاهان زینتی در منظر شهر دارد. همچنین از گلدان برای ایجاد مانع، احیای محیط، غنای بصری، تلطیف مکان کاهش بصری ارتفاع دیوارها و برخی ساختمان های بلند و خشک؛ القای فرم های مینیاتوری معماری متمایز ساختن مسیر پیاده از سواره و از این قبیل استفاده می شود. گلها در روشنایی بخصوص جلوه دارند ، بنابراین باید برای روشن کردن آنها از روشهای متفاوتی استفاده نمود بسیاری از گیاهان که در طول روز با نور طبیعی قابل توجه نیستند وقتی در زمینه تاریک نورپردازی شوند منظره جالبی را ایجاد می کنند بسياري از گياهان كه در طول روز با نور طبيعي قابل توجه نيستند، وقتي در زمينه تاريك نورپردازي شوند، منظره جالبي ايجاد مي‌كنند؛
یکی از پیشرفتهای صورت گرفته در معماری و دکوراسیون فضاهای شهری و باغی قرار دادن نور درون گلدان و تبدیل ساختن آن به یک مبلمان نورانی می باشد. برای این منظور مهندسین به سمت استفاده از محصولات پلی اتیلن رفته اند که عمر مفید و مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی از قبیل رطوبت هوا و تابش نور خورشید دارند.

 

 

rasht park light pot 2

گلدان های نوری پارک شهیدان نهی قناد

پارک شهیدان نهی قناد شهر رشت

در مورد روشنايي پله‌ها بايد از به وجود آمدن سايه‌هاي عميق جلوگيري شود و سايه افراد در حال راه رفتن با لبه پله‌ها برخورد نكند. زماني كه مي‌خواهيم از پله‌ها بالا رويم گاهي محل نخستين پله را كمي جلوتر يا عقب‌تر تصور مي‌كنيم. هم‌چنين در موقع پايين آمدن نيز چنان كه پله‌ها كاملا روشن نباشند در آخرين پله با همين اشكال مواجه مي‌شويم. با وسيله ساده‌اي مي‌توان نخستين پله پايين رامشخص كرد. در پارک شهیدان نهی قناد برای روشن سازی پله ها و نورپردازی مسیر عبوری در شب از گلدان نوری در هر پله استفاده شده است. گلدان نورانی هر پله رنگ متفاوتی از پله بعدی دارد و ترکیب این نور و نورپردازی مسیر عبوری به زیبایی و با سلیقه انجام شده و تبدیل به یک جاذبه بصری برای این پارک شده است.

 

 

 

 

ورودی بوستان جوانمردان تهران
برای ورودی پارک جوانمردان که در حاشیه اتوبان قرار گرفته است و نور پردازی آن از یک ردیف گلدان نوری استفاده شده است تا ضمن روشن سازی مسیر پیاده رو کنار پارک و اتوبان و روشنایی خیابان عبوری با رنگ های مختلف ، به عنوان یک شاخص شهری برای نمایش نورپردازی پارک برای خودروهای عبوری از کنار آن عمل کند و از نظر دکوراسیون شهری با محیط های اطراف خود تفاوت بصری ایجاد کند.

 

 

در نورپردازی پارک باید همانند نورپردازي باغ و نور پردازی ویلا به نوع درختان ، درختچه ها و بوته ها به شكل هندسي (مخروطي ، كروي ، آويز ، افشان) و عمق ظاهر آن ها توجه شود. هر نوع گياهي ، نورپردازي خاص خود را مي طلبد. رنگ شاخ و برگ درخت در انتخاب رنگ نور بسيار مؤثر است.  گلدان نورانی پلی اتیلین برای پاسخگویی به انواع شکل و طرح در گیاهان و گلها علاوه بر دارا بودن ۱۶ رنگ مختلف در طرح های مختلف زیر ساخته شده اند : گلدان مکعب نورانی ، گلدان مخروطی نورانی ، گلدان نوری استوانه ، گلدان نوری آنتیک ، گلدان نوری لاله و گلدان نوری گیلاسی شکل. سبکی گلدان نوری ساخته شده از پلی اتیلن از دیگر مزایای آن می باشد و به راحتی می توان بسته به نیاز آن را جابجا نمود و در قسمت دیگری از دکوراسیون فضای بازی که داریم از آن استفاده نماییم.
دسته :

از مطالب مشابه این مطلب دیدن کنید.

ارسال دیدگاه

یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، نرسیده به خیابان ولیعصر (عج) ، ساختمان دریای نور ، پلاک 3 ، طبقه چهارم ، واحد 11
021-88558165