ارسال شده در ۲۴ خرداد ۱۳۹۵

گلدان نوری 

flower pot in city

گلدان نوری شهری با قابلیت جابجایی آسان

گلدان زمانی در شهر استفاده می شود که امکان کاشت مستقیم درخت و درختچه در زمین نیست. گلدان مزایای زیادی برای نمایش گلها و گیاهان زینتی در منظر شهر دارد. همچنین از آن برای ایجاد موانع عبوری ،شادابی محیط ، چشم نوازی ، روح بخشی به مکان،کاهش دیداری ارتفاع دیوارها و برخی ساختمانهای بلند و خشک، القای فرمهای زیبای معماری، متمایز ساختن مسیر پیاده از سواره و … در شهرسازی استفاده می شود.

 

گلدان نورانی

گلدان نورانی به سادگی جابجا و در صورت لزوم به راحتی با گلهای فصلی آراسته می شود. گلدانها،گلها را از خطرات زیادی به دور نگه می دارند و چنانچه صحیح طراحی شوند، تندیسهای گسترده شهر خواهند بود. نباید در جایی که امکان کاشت و رشد طبیعی گیاهان در زمین وجود دارد از گلدان استفاده کرد. به کار بردن این عناصر در شکل تک و دور افتاده در کنجی مهجور به دلیل نبودن ارتباط با محیط پیرامون به هیچ وجه توصیه نمی شود. مگر آنکه روشنایی و نورپردازی آن مطابق با سایر مبلمان شهری پیرامونی خود باشد.  در عوض، آرایش گروهی گلدان نوری اثر فوق العاده ای دارد و می تواند فضای دنج و دلنشینی نیز برای نشستن فراهم آورد. گلدانهای نورانی باید بخش مکمل سیمای شهر و نورپردازی شهری باشند و در ارتباط با سایر مبلمان شهری طراحی شوند. همچنین می توان از یکپارچه سازی آنها با وسایلی همچون نیمکت نورانی ، تیر چراغ روشنایی، صندلی نورانی و… سود جست. گلدانهای کوچک نورانی را می توان در مکانهای مختلف به طور محدود از تیر و پایه چراغ آویخت و نیز از نگهداری دائم آنها اطمینان حاصل کرد. و نقش یک لامپ روشن را برای تیرها داشته باشند.

 

نورپردازی پارک شهیدان نهی نقاد شهر رشت

نورپردازی پارک شهیدان نهی قناد شهر رشت

گلدانهای مستقل و ایستا مانند گلدان مخروطی ، گلدات آنتیک و گلدان استوانه قابلیت انعطاف دارند و می توان آنها را در اشکال مختلف آرایش داد و حتی برخی امکان چیدن روی یکدیگر را دارند. قراردادن چندین عدد از این گلدانهای نورانی در کنار یکدیگر می توانند در برقراری ویژگی های بصری عمومی تاثیر بگذارند و دسترسی بهتر به فضاهایی که گذاشته شده اند و تسلط بر آنها و همچنین بر وضوح پوشش های گیاهی می تواند موثر باشد، باید توجه داشت که در یک پارک، گل، چمن، درخت و گیاهان مختلف به رنگ های گوناگون خودنمایی می کنند و هرکدام از آنها، در روشنایی بخصوص جلوه دارند.

 

نورپردازی با گلدان در اطراف خیابان ها و راهروها و پیاده روها، علاوه بر روشنایی گیاهان، نور کافی برای ایمنی پیاده روها ایجاد می کند.  نور درون این گلدان ها باعث تأکید بیشتر بر جسم شده و با توجه به رنگ و شکل ظاهری آنها جلوه های مختلفی را در تیرگی شب پدید می آورد. گلدان نورانی برای پیاده رو سازی موقت، موانع ترافیکی یا نورپردازی مغازه ها و نور پردازی کافه های خیابانی به کار می روند. گلدانهای مستقل وایستا را می توان در فصول برگ ریزان به راحتی جابجا کرد تا کار نظافت راحت تر صورت پذیرد. برای نمایش تضاد در بافت شاخ و برگها،ر نگ قوی وفرم تندیس وار گیاه، باید دقت خاصی در اتنخاب رنگ نورپردازی بر روی گونه گیاهی مورد نظر مبذول شود. یکی از موارد استفاده از گلدان های نوری برای روشنایی پارک و مسیرعبوری در آن پارک شهیدان نهی قناد در شهر رشت می باشد که ترکیب رنگ این گلدان ها با پله های دوار آن علاوه بر روشن نمودن مسیر جلوه بسیار زیبایی به آن بخشیده است.

 

«گلدانهایی با استفاده کوتاه مدت باید به راحتی قابل جابجایی باشند. حداکثر حجمی که دو مرد بتوانند آن را حمل کنند به طور تقریب ۳۰۰*۶۰۰*۶۰۰ میلیمتر به علاوه ۱/۰ مترمکعب خاک درون آن با توجه به اشباع و تراکم خاک است». گلدان پلی اتیلن بر خلاف گلدان های معمول سفالی و پلاستیکی وزن بسیار کمتری دارند و به راحتی قابل جابجایی توسط یک نفر می باشند.

 

پلی اتیلن در گلدان

 

از مواد پلی اتیلنی و مصالح بسیار مرغوب در ساخت گلدانهای خیابانی استفاده می شود این گلدانها در دوره ای به نسبت طولانی نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه ای ندارند و باید در مقابل وندالیسم (تخریب به وسیله شهروندان ناآگاه) مراقبت شوند. این گلدانها آنقدر محکم هستند تا از جابجایی ها و تغییر مواضع مکانیکی، انواع خراشیدگی و تورفتگی (غرشدن) جان سالم به در ببرند. ماده پلی اتیلن انتخابی برای گلدان هادی حرارت نیست و گرمای اندک ناشی از روشنایی لامپ های کم مصرف LED داخلی خود را منتقل نمی کند ، چرا که این مسئله باعث تبخیر آب موجود در خاک یا دی هیدراته می شود. پوششهای سطحی فلاورباکس نورانی پلی اتیلنی در برابر آلودگیهای محیطی مقاوم می باشد و با اجزای معماری محیط شهری بویژه در مناطق حفاظت شده طبیعی به راحتی  هماهنگ می شود. جنس پلی اتیلن در برابر خوردگی و کود های شیمیایی استفاده شده برای گیاهان و گلها مقاوم بوده و باعث شده تا عمر بسیار بالایی نسبت به سایر گلدان های پلاستیکی موجود در بازار داشته باشد.

 

خاصیت انتشار که در مواد پلی اتیلنی وجود دارد موجب می شود تا بر خلاف انواع دیگر گلدان پلاستیکی درخشندگی منبع نوری کاهش یابد زیرا که چنین به نظر می رسد که نور از کل پخش کننده ساطع می شود. انتشار و پخش نور در زیبایی محیط علی الخصوص فضاهای خارجی بسیار مؤثر است و موجب می گردد تا از یکنواخت روشن ساختن محیط ممانعت بعمل آید و علاوه بر آن ویژگی های محیط نظیر فرم و بافت سطوح را مشخص می سازد.

 

در طراحی و ساخت گلدان از لبه ها و گوشه های تیز دوری شده است زیرا زوایای حاده در شکل گلدان کاشت موفقی به همراه ندارد. اشکال گرد،در این محصولات جزء کاربردی ترین شکلهاست مانند گلدان آنتیک نورانی و گلدان استوانه نورانی (از دیدگاه معماری، این اشکال بسیار مناسب هستند و هماهنگی مطلوبی با بناهای معماری ساخت دارند بویژه با وجود اشغال فضای کمتر نسبت به یک گلدان چهارگوش با همان گنجایش). شهرهای زیادی در دنیا هستند که با طرحهایی سازمان یافته و دقیق، از گیاهان و جاگلی نورانی مختلف در سطح خیابان و کوچه هایشان سود می جویند. یک برنامه منظم نورپردازی شهری در روز برای بخصوص فصل های بهار وپائیز، می تواند طراوت و سرزندگی به سیمای شهر ببخشد.

 

led light pot garden

تنوع رنگ نور در گلدان های نوری

نورپردازی در پارک

 

در زیر سایبان ها که معمولاً به صورت توقف های یک یا چند ساعته و به منظور نشستن، استفاده می شود. نیازمند نوری ملایم و نرم شده می باشد. به همین منظور استفاده از ابزارهای نورپردازی مانند گلدان نوری در لابلای پوشش گیاهی موجود و یا زیر سایبان ها و آلاچیق ها مناسب می باشد و با نور ملایمی که دارند جنبه های خصوصی گرایانه فضا به طور از بین نمی رود و ویژگی های روانشناسانه دکوراسیون شهری تامین گردد. ورودی پارک ها عموماً به عنوان فضایی دعوت کننده مطرح هستند و با توجه به این مسئله باید قابل رویت بودن و تشخیص آنها از فضای اطراف پارک با سهولت انجام گیرد. گذاشتن ۲ گلدان نوری در دو سمت ورودی یک مسیر به نوعی دعوت از مراجعه کنندگان به آن و زیباسازی فضای ورودی موثر می باشد. نورپردازی پارک و خیابان می تواند غنای بصری و رنگ گلها و گیاهان، کیفیت تغییر فصول و دگرگونی در احوال را برجسته تر و گذران زندگی را دلپذیرتر می کند. شاید این نیز وسیله ای برای برقراری آرامش بیشتر و عمیقتر در جامعه انسانی باشد.

 

عناصر روشنایی علاوه بر تامین نور و ایمنی محیط به عنوان المان شهری نیز استفاده می شوند. نورپردازی قسمتی از طراحی شب پارک ها و باغ ها می باشد که به طور همزمان باید در طراحی و دکوراسیون مد نظر قرار گیرد و تابع سبک و روح حاکم بر فضا گردد. گلدان های نورانی به علت طراحی مناسب می توانند به عنوان عناصر معماری در روشنایی روز نیز استفاده گردند، هر فضا دارای خصوصیاتی است که طرح نورپردازی باید در راستای تقویت آن خصوصیات باشد. استفاده از تکنیک های نورپردازی و شناخت صحیح ویژگی های نور و مبلمان نورانی به طراحی مناسب سیمای شبانه کمک می نمایند. در این میان شناخت خصوصیات روشنایی مصنوعی، قابلیت فضا و درک تأثیر نور، امکان فضاسازی مناسب با روش های نورپردازی صحیح را می دهد.

 

اثر نور مصنوعی بر رشد گیاهان

 

گیاهان به دو دسته نور پسند و سایه پسند تقسیم می شوند. هر گیاه بنا به این تقسیم بندی مقدار معینی نور برای زندگی وعمل فتوسنتز نیاز دارد که به حیات خود ادامه دهد، نرسیدن هر نوع نور به اندازه مورد نیاز به گیاه، رشد آن را دچار اختلال می کند و در مواقعی مرگش را تضمین می نماید. استفاده از گلدان نورانی می تواند نور مورد نیاز گیاهان را در شرایطی که در پارک ها در زیر درختان تنومند و پربرگ قرار گرفته اند که مانع رسیدن نور خورشید به آنها می شود را تامین نماید.

پخش شدگی و انتشار نور در داخل گلدان موجب رشد یکنواخت گل و گیاه درون آن شده و از رشد گیاه به یک سمت و کج شدگی آن جلوگیری می کند.

 

 

 

 

دسته :

از مطالب مشابه این مطلب دیدن کنید.

ارسال دیدگاه

یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، نرسیده به خیابان ولیعصر (عج) ، ساختمان دریای نور ، پلاک 3 ، طبقه چهارم ، واحد 11
021-88558165