ارسال شده در ۹ خرداد ۱۳۹۵

تاریخچه پلی اتیلن

پلی اتیلن اولین بار بطور اتفاقی توسط شیمیدان آلمانی « Hans Von Pechmanv » سنتز شد. او در سال ۱۸۹۸ هنگام حرارت دادن دی آزومتان ، ترکیب مومی شکل سفیدی را سنتز کرد که بعدها پلی اتیلن نام گرفت. اولین سنتز صنعتی پلی اتیلن بطور تصادفی توسط «ازیک ناوست» و «رینولرگیسون» از شیمیدان‌های معروف در ۱۹۳۳ کشف شد. این دو دانشمند با حرارت دادن مخلوط اتیلن و بنزالدئید در فشار بالا ، ماده‌ای موم ‌مانند بدست آوردند.

علت این واکنش وجود ناخالصی‌های اکسیژن‌دار در دستگاه‌های مورد استفاده بود که بعنوان ماده آغازگر پلیمریزاسیون عمل کرده بود. در سال  ۱۹۳۵ «مایکل پرین»  یکی دیگر از دانشمندها این روش را توسعه داد و تحت فشار بالا پلی‌اتیلن را سنتز کرد که این روش اساسی برای تولید صنعتی LDPE در سال ۱۹۳۹ میلادی شد.

پس از معرفی پلاستیکها به بازارهای جهانی این ترکیبات به سرعت به مواد مطرحی برای تولید اشیا و ظروف مختلف تبدیل شدند. خواص فیزیکی و شیمیایی پلاستیکها نظیر استحکام، انعطاف پذیری، دوام، وزن کم باعث شد تا این مواد برای بسیاری از کاربردها، از قطعه های اتومبیل گرفته تا بطریها و دکوراسیون فضای باز و دکوراسیون داخلی، ایده آل باشند. مواد پلیمری قابلیت تولید محصولات متنوع، ارزان، کارآمد و نیز قابلیت صرفه جویی انرژی را دارند.

 

انواع پلی اتیلن

طبقه‌بندی پلی اتیلن ها بر اساس دانسیته آنها صورت می‌گیرد که در مقدار دانسیته اندازه زنجیر پلیمری ، نوع و تعداد شاخه‌های موجود در زنجیر دخالت دارد.

 

پلی‌اتیلن با دانسیته بالا

water resistance

مکعب نوری دکوراتیو بسیار سبک می باشد

این پلی اتیلن دارای زنجیر پلیمری بدون شاخه است بنابراین نیروی بین مولکولی در زنجیرها بالا و استحکام کششی آن بیشتر از بقیه پلی اتیلن‌ها است. شرایط واکنش و نوع کاتالیزور مورد استفاده در تولید پلی اتیلن HDPE موثر است. برای تولید پلی اتیلن بدون شاخه معمولا از روش پلیمریزاسیون با کاتالیزور زیگلر- ناتا استفاده می‌شود.

 

پلی‌اتیلن با دانسیته پایین

این پلی اتیلن دارای زنجیری شاخه‌دار است بنابراین زنجیرهای LDPE نمی‌توانند بخوبی با یکدیگر پیوند برقرار کنند و دارای نیروی بین مولکولی ضعیف و استحکام کششی کمتری است. این نوع پلی اتیلن معمولا با روش پلیمریزاسیون رادیکالی تولید می‌شود. از خصوصیات این پلیمر ، انعطاف‌پذیری و امکان تجزیه بوسیله میکروارگانیسمها است.

 

خواص مبلمان پلی اتیلنی

 

مقاومت در برابر آتش پلی اتیلن

Waterproof_LED_GLOW_CUBE_and_LED_GLOW_SPHERE_HOME_BAR_POOL_NIGHTCLUB

استفاده از مبلمان پلی اتیلن در محیطهای مرطوب

به دلیل استفاده از پلی اتیلن با دانسیته بالا در طراحی و ساخت مبلمان دکوراتیو مقاومت در برابر آتش بسیار بالا می باشد. در بسیاری از شرکت های معتبر اروپایی جهت بهبود عملکرد اقلام در برابر آتش مواد افزودنی به پلی اتیلن هایی در فرآیند تولید اضافه می کنند. مبلمان فضای باز و محوطه شرکت PMS به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب و عمدتا از کشور آلمان از مقاومت در برابر آتش مناسبی برخوردار است. به دلیل صادرات محصولات شرکت PMS به اروپا و آمریکا به طور منظم تست های متفاوت از قبیل مقاومت در برابر ضربه، آتش و نفوذ آب بر روی این محصولات انجام می شود.

 

نفوذ آب در اقلام دکوراتیو نورانی

بیشترین کاربرد این اقلام برای نورپردازی و مبله کردن فضای باز و محوطه های بدون سقف می باشد. به دلیل امکان بارش شدید باران در فضای باز و همچنین استفاده از این اقلام نورانی به عنوان گلدان های دکوراتیو و لزوم آبیاری گل ها مقاومت این اقلام دکوراتیو در برابر آب از اهمیت بالایی برخوردار است. رویه های پلی اتیلنی در برابر نفوذ آب بسیار مقاوم هستند به طوری که یکی از کاربردهای پلی اتیلن استفاده از آنها در لوله کشی آب می باشد. مکانیزم های نورانی استفاده شده در میزها و صندلی های نورانی به شکلی است که کمترین میزان رطوبت به درون اقلام نفوذ نکند. در بسیاری از موارد طراحان دکوراتو برای دکوراسیون و نور پردازی استخرها و حوض ها از این اقلام به صورت معلق روی آب استفاده می کنند. نورپردازی دور استخرها با استفاده از این اقلام در ویلا ها بسیار متداول می باشد.

 

مقاومت در برابر ضربه پلی اتیلن

complicated forms for interior design using polyethylene

انواع محصولات پلی اتیلن

یکی از مشکلات مبلمان چوبی و شیشه ای شکننده بودن آنها در برابر ضربه های شدید می باشد. مبلمان پلی اتیلنی به با ضخات بیش از نیم سانتی متر در برابر فشارها و ضربه های ناگهانی بسیار مقاوم می باشد به طوری که امکان حفظ ظاهری تحت بارهای بسیار شدید را دارا هستند. مبلمان شهری تهیه شده از موارد پلی اتیلنی به عنوان تاب و سرسره که تحت ضربه های شدیدی قرار دارند عملکرد بسیار مناسبی از خود نشان داده است.

 

ویژگی فرم دهی

اکثر متریال های متداول در مبلمان و دکوراسیون محوطه باز از قبیل روف گاردن، ویلا و پارک ها محدود به شیشه، چوب و فلزات می گردد. این مصالح بر خلاف اقلام پلی اتیلنی خواص شکل پذیری بالایی ندارند به همین دلیل معماران در طراحی فضاهای متنوع بسیار محدود خواهند بود. استفاده از اقلام پلی اتیلنی به دلیل قابلیت فرم دهی بسیار بالا و ماندگاری آنها در مان معماران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، به طوری که شرکت های بسیار اقدام به طراحی فرم های متنوع برای کاربردهای دکوراسیون فضای باز و دکوراسیون داخلی کرده اند.

 

 

 

 

 

 

دسته :

از مطالب مشابه این مطلب دیدن کنید.

ارسال دیدگاه

یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، نرسیده به خیابان ولیعصر (عج) ، ساختمان دریای نور ، پلاک 3 ، طبقه چهارم ، واحد 11
021-88558165