ارسال شده در ۱۰ خرداد ۱۳۹۵

 

یكی از عناصری كه می تواند هویت، سرزندگی و به طور كلی سامان بخشی به فضای شهری را به عهده داشته باشد و كیفیت و كارایی زندگی را در شهر ارتقاء دهد مبلمان شهری است. مبلمان شهری یكی از عناصری است كه می توان بوسیله ی آن هویت شهر و خوانایی شهر را بخوبی در صورتی كه با توجه به ویژگیهای آن به كار برده شود به نمایش گذاشت. مبلمان شهری را می توان دارای ویژگیهایی دانست که با رعایت این ویژگیها می توان به اهداف اصلی استفاده از مبلمان شهری رسید. یكی از این ویژگیها رنگ است. رنگها امروزه در شهرهای ما به صورت بسیار کم و ناکارآمد به كار برده شده اند و انواع و اقسام رنگها را می توان در شهرها دید که این رنگها در اكثر شهرهای ایران بدون هیچ گونه برنامه ریزی استفاده شده و اصلا توجهی به همنشینی، هماهنگی، تضادها و تركیب رنگی عناصر شهرها نشده است كه نشئت گرفته از عدم توجه به رنگ آمیزی مبلمان شهری است.

 

flower pot in city

استفاده از گلدانهای نوری در شهر

اهمیت رنگ در تقویت هویت شهری و خوانایی محیط و در ایجاد فضاهای شهری سرزنده و شاداب و القای حس مكان و فضا و حس وحدت در كنار مبلمان شهری در شهر حائز اهمیت است و همچنین تأثیرات روانی بر روی افراد و ایجاد كیفیتهای فضایی نیز از ضرورتهای استفاده از رنگ در مبلمان شهری است. یکی از مشکلات استفاده از رنگ ها در فضای مبلمان شهری عدم دیده شدن رنگ ها در طول شب می باشد. با توسعه تکنولوژی و امکان استفاده نورهای رنگی در فضای شهری تغییرات زیادی در جلوه شهر های بزرگ و کوچک در سراسر دنیا ایجاد شد. چراغهای روشنایی خیابانها و بوستانها در طول شب واقعا مجلل و با شکوهند؛ چراکه بر تاریکی شب غلبه می کنند. اما با فرا سیدن روز آنها این شکوه را از دست می دهند ، چون این بار آنچه باعث روشنایی محیط می شود نور روز است.

 

آنچه در سطح کلانشهر ها کاملا مشهود است ، چیدن فضای شهری با وسایل کم و بیش بی فایده ای است که در جای جای فضای شهری قرار دارند. برای مثال چراغهای روشنایی خیابانها و بوستانها ، که باعث اشغال بخشی از این فضاها در روز است. در تاریکی مطمئنا و قطعا اهمیت آنها در راس قضیه قرار دارد ودر شب نقش آنها پر رنگتر می شود.

 

مبلمان نورانی

 

Urban furniture

مبلمان نوری در فضای باز

استفاده از مبلمان نوری به دلیل امکان نورپردازی در شب و همچنین قابل استفاده در روز به شدت مورد تاکید و استقبال شهرداری ها بزرگ و کوچک قرار گرفته است. تیرهای پلی اتیلنی، صندلی ها و میزهای پلی اتیلنی و نورانی علاوه بر امکان نورپردازی در شب و جلوه بخشی به محوطه شهری امکان استفاده از آنها به عنوان اقلام کاربردی در طول روز را محیا می کند.

 

مواد پلی اتیلن در عین سبکی از خواص مکانیکی بسیار مناسبی بر خوردار است. به سادگی تغییر شکل نمی دهد و دچار له شدگی نمی شود، مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارد و به سادگی بریده یا پاره نمی­ شود. علاوه بر خواص مکانیکی بالا یکسری مزایای مناسب دیگری از جمله مقاومت در برابر پوسیدگی و زنگ زدن در تمام شرایط آب و هوایی، طول عمر بالا، عدم رسانش الکتریکی و کاهش حوادث برق گرفتگی و … را داراست. این ماده مقاومت مناسبی در برابر گرما دارد و در دماهای پایینتر از ۸۰درجه سانتیگراد به هیچ وجه خواص خود را از دست نمی دهد.

 

تیرهای نورانی اقلام نورپردازی

 

Urban furniture lamp

تیرهای نورانی در منطقه ایل گلی تبریز

این چراغ‌ها برای روشنایی و زیباسازی فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به SMD به کار رفته، امکان تغییر رنگ با ۱۶ طیف مختلف در پایه به وجود آمده است. در قسمت فوقانی پایه نیز به منظور روشنایی محیطی از یک لامپ تک رنگ استفاده شده است.

 

گلدان های نوری

 

گلدان ها به عنوان مبلمان شهری تاثیر بالایی در نمای شهری خواهد داشت. اما بعد از غروب آفتاب و کاهش نور فضا گلدان ها و گل های دیگر قابل دید نبوده و جلوه خود را از دست می دهند. استفاده از گلدان نوری علاوه بر امکان دیده شدن گل ها در طول شبانه روز امکان نور پردازی پارک ها و مجموعه تفریحی ها را ایجاد کرده و فضای متفاوتی به آنها می بخشد. در سال های اخیر گلدان های پلی اتیلنی متنوعی در سراسر دنیا طراحی شده است. استفاده از گلدان های با فرم جذاب علاوه بر ایجاد زیبایی دو چندان محوطه، ظاهر پارک ها و خیابان ها را از حالت متداول و سنتی خارج می کند.

 

 

دسته :

از مطالب مشابه این مطلب دیدن کنید.

ارسال دیدگاه

یوسف آباد ، خیابان فتحی شقاقی ، نرسیده به خیابان ولیعصر (عج) ، ساختمان دریای نور ، پلاک 3 ، طبقه چهارم ، واحد 11
021-88558165